Džbán

Džbán je neprávem opomíjená vrchovina mezi Středočeským a Ústeckým krajem.  Typické jsou pro něj ploché kopce oddělené poměrně strmými údolími.  Přibližně jej vymezují obce: Nové Strašecí, Lužná, Mutějovice, Blšany, Žatec, Louny, Smečno, Libušín a Stochov.  Na jeho jižní straně leží nejvyšší vrchol Louštín 536 m n.m., na který je úchvatný pohled směrem od Krupé (směr na východ), tvoří opravdovou domimantu okolí.  Na druhé straně údolí přes silnici Karlovy Vary – Praha se nachází nad obcí Hředle druhý nejvyšší vrch – Džbán 535 m/m. Na jeho úpatí pramení nejznámější potok Loděnice, kterému místní neřeknou jinak nežli Kačák. Ten pak před soutokem s Berounkou tvoří překrásné údolí u Sv. Jana pod Skalou.

Mezi další významnější toky patří Bakovský potok (pramení nedaleko Kroučové), Smolnický potok pravobřežní přítok Ohře a Klíčava pramenící na úpatí Louštína.
Typickým je pro celý Džbán výskyt opuky. Nikde není nouze o bílé až okrové kameny. Z té kvalitnější jsou postaveny celé vesnice, za prohlídku rozhodně stojí Hředle, Mutějovice, Kounov a Řevničov.

Na území Džbánu se nachází i významné historické památky. Hradiště Louštín na stejnojmenném vrchu nad Krušovicemi, hradiště Dřevíč nad Kozojedy, Libušín u Libušína, Hradiště u Hradiště, Ostrov u Jedomělic, Netluky u Kounova, Kuk u Výrova, dále pak několik zřícenin hradů. Nejlépe je zachována zřícenina hradu Pravdy u Domoušic, dále pak Džbán u Lhoty pod Džbánem a Žerotína kupodivu u Žerotína. Dodnes je zachovalá věž bývalé trvze v Divicích a samozřejmě i další, bohužel dnes již jen terénními úpravami naznačené památky. Zcela unikátní i když zanedbaný je klášter Nanebevzetí panny Marie v Dolním Ročově.

Nedaleko Kounova se nacházejí megalitické Kounovské řady. Je to čtrnáct rovnoběžných kamenných řad, které stále čekají na vysvětlení, k jakému účelu vlastně sloužili. Nedaleko od Nového Strašecí se nachází Keltská svatyně, kdy byla nalezena světoznámá Keltská hlava.

Z mladších historických období můžete navštívit nebo lépe řečeno si z povzdálí prohlédnout zámky v Líčkově, Mšeci a Bílichově.